Достапни линкови

logo-print

Русија блокираше критики за Асад


Русија блокираше акција во Советот за безбедност на ОН со која се критикува режимот на сирискиот претседател Башар ал-Асад, покажуваат извештаи од Обединетите нации. Велика Британија подготви нацрт соопштение во кое изразува незадоволство од сириската влада поради воздушни напади во Алепо на 15 декември, во кој се убиени повеќе од 700 луѓе, а 3.000 се повредени. Русија и Кина ставија вето на три резолуции на Советот за безбедност со кои се осудиваше влада на Асад.
XS
SM
MD
LG