Достапни линкови

logo-print

Нова чистка во турската полиција


Турското министерство за внатрешни работи отпуштило 16 провинциски полициски началници поради тековниот корупциски скандал. Шефовите на полициите на неколку поголеми градови се разрешени, меѓу кои и на Анкара, Измир, Анталија и Диарбакир. Отпуштен е и заменик шефот на националната безбедност. Стотици полицајци се отпуштени или прераспоредени низ Турција од почетокот на истрагата на 17-ти декември, а поради корупциските скандали, оставки веќе поднесоа и неколкумина министри во владата. Турскиот премиер Реџеп таип Ердоган оцени дека истрагата е валкан обид за соборување на неговата влада.
XS
SM
MD
LG