Достапни линкови

logo-print

Гејтс го критикува Обама за водењето на војната во Авганистан


Роберт Гејтс

Роберт Гејтс

Поранешниот американски секретар за одбрана Роберт Гејтс во новата книга го критикува водењето на војната во Авганистан од страна на претседателот Барак Обама. Книгата „Должност: мемоари на еден секретар за војна“ ќе биде објавена во идната недела, но извадоци од неа се појавија вчера во американските медиуми. Гејтс пишува дека претседателот Обама бил скептичен оти стратегијата за Авганистан на неговата администрација ќе успее и бил сомничав во војската која му ги обезбедувала опциите.
Поранешниот секретар за одбрана вели дека Обама не му верувал на генерал Дејвид Петреус, командант на американската војска во Авганистан во 2010 и 2011 и оти „не можел да го поднесе“ авганистанскиот претседател Хамид Карзаи.
XS
SM
MD
LG