Достапни линкови

logo-print

Секс скандалот го натера на оставка големиот муфтија на Киргистан


Големиот муфтија на Киргистан Рахматула Хаџи Егембердиев поднесе оставка до Големиот Совет поради секс скандал.

Имено на интернет се појави видео на кое тој има сексуален однос со млада жена. Егембердиев изјави дека тоа било неговата втора сопруга. Меѓутоа, уставот на Киргизстан забранува полигамија.

Поради тоа пред неговото седиште во главниот град на Киргизстан се одржаа протести со барање за негова оставка. Демонстрантите велат дека бил прељубник.
XS
SM
MD
LG