Достапни линкови

logo-print

САД ја засилуваат испораката на воената помош за Ирак


Џеј Карни

Џеј Карни

САД соопштија дека ја забрзуваат испораката на воена опрема на Ирак за да и помогнат на земјата во борбата против милиотантите поврзани со Ал Каеда.

Портпаролот на Белата куќа Џеј Карни изјави дека САД тесно соработуваат со ирачаните за да се развие стратегија за изолација на групите поврзани со Ал- Каеда.

Групата Исламска држава Ирак и Левант минатата недела зазеде делови од Фалуџа и Рамади. Вчера премиерот Нури ал -Малики ги повика жителите на Фалуџа да преземат акција за да ги протераат милитантите од градот.
XS
SM
MD
LG