Достапни линкови

logo-print

Заеднички сили за нафтените полиња во Јужен Судан


Судан соопшти дека Јужен Судан бара формирање заеднички сили за заштита на нафтените полиња каде што владата се соочува со активности на вооружени бунтовници. Шефот на суданската дипломатија ова го соопшти по денешените преговори меѓу претседателите на Судан и на Јужен Судан Омар ал Башир и Салва Кир. Јужен Судан доби независност од Судан во 2011 година, но извозот на јужносуданската нафта остана поврзан со нафтоводот во Судан.
XS
SM
MD
LG