Достапни линкови

logo-print

Чешка бара објаснување за палестинското оружје во Прага


Чешкото министерство за надворешни работи побара од палестинските власти да го објаснат нерегистрираното оружје што било најдено во резиденцијата на палестинскиот амбасадор во Прага. Во денешното соопштение се оценува дека станува збор за сериозно нарушување на Виенската конвенција за дипломатски односи. Чешката полиција открила 12 парчиња нерегистрирано оружје во истрагата по минатонеделното загинување на палестинскиот амбасадор во Прага во експлозија при обидот да го отвори сефот во неговата резиденција. Се уште не е јасно што ја предизвикало експлозијата.
XS
SM
MD
LG