Достапни линкови

logo-print

Протест против муфтијата на Киргизстан за прељуба


Пред седиштето на големиот муфтија во главниот град на Киргизстан се одржа протест со барање за негова оставка. Демонстрантите велат дека Рахматула Хаџи Егембердиев бил прељубник. До ова дојде откако на интернет се појави видео на кое тој има сексуален однос со млада жена. Егембердиев изјави дека тоа било неговата втора сопруга. Меѓутоа, уставот на Киргизстан забранува полигамија.
XS
SM
MD
LG