Достапни линкови

logo-print

САД се подготвуваат на Арктичка зима


Голем дел од Соединетите држави се подготвува на Арктичка зима која би можело да ја спушти темпeратурата на воздухот на рекордно ниво во изминативе 20 години. Студениот ветар од поларниот круг се очекува да донесе пад на температурата на минус 50 целзиусови степени. Властите во многу градови ги повикаа жителите да останат во домовите, со оглед на тоа што ваквите ниски темперaтури претставуваат опaсност за животот. Ваквото време дојде по снежните врнежи кои довeдоа до делумно затворање на аеродромите во Чикаго, Сент Луис, Њујорк.
XS
SM
MD
LG