Достапни линкови

logo-print

Четиринаесет мртви во стампедо во Кина


Четиринаесет лица се убиени, а 10 повредени во стампедо во џамија во северозападниот дел на кинескиот регион Нингсиа. Четирворица од повредените се во критична состојба. Државните медиуми објавија дека паниката се случила вчера попладне во градот Ксиџи. Се уште не е јасно зошто настанала паниката во моментот кога била делена традиционална храна на настанот во чест на позната верска личност. Регионот на Нингсиа е дом на Хуи кинеското малцинство, кои се претежно муслимани.
XS
SM
MD
LG