Достапни линкови

logo-print

Карзаи го одложи ослободувањето на талибанските затвореници


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи го одложи ослободувањето на 88 талибански борци, по протестот на Соединетите Држави кои сметаат дека тие би можеле веднаш да се вратат во борба, јавуваат официјални претставници на Авганистан. Најавата дека затворените талибански борци ќе бидат ослободени предизвика незадоволство кај американските воени команданти и сенатори. Во тек се напорите на САД да го убедат авганистанскиот претседател да потпише билатерален договор за безбедност со кој треба да се регулира присуството на американските војници во Aвганистан по повлекувањето на НАТО силите од таа земја следната година.
XS
SM
MD
LG