Достапни линкови

logo-print

Во Бугарија нема хумани услови за бегалците


Земјите од Европската Унија треба да престанат да ги враќаат во Бугарија оние што барале азил, според Даблинското правило, бидејки таму се соочуваат со нехумани услови, соопшти денеска Агенцијата за бегалци на Обединетите Нации во Женева. Според Агенцијата, бугарските власти не им обезбедуваат основни услови за живот. Многу бегалци од трети земји, најмногу сиријци, преку Бугарија, заминале во нокоја друга земја членка на Европската Унија.
XS
SM
MD
LG