Достапни линкови

logo-print

Кери ја продолжува мировната мисија на Блискиот Исток


Државниот секретар на САД, Џон Кери ја продолжува својата мировна мисија по Блискиот Исток каде што се очекува денеска да се сретне со претседателот на палестинските власти, Махмуд Абас во Рамалах. Пред посетата на Кери, Абас изјави дека најавата на израелските власти да изградат домови за еврејските доселеници во окупираниот Западен Брег, покажува дека Тел Авив не е посветен на мировниот процес. Израелците и Палестинците с епоставени пред тежок предизвик да постигнат рамковен мировен договор.
XS
SM
MD
LG