Достапни линкови

logo-print

Либан ООН го осудија последниот бомбашки напад во кој загинаа шест лица


Советот за безбедност на ООН го осуди бомбашкиот напад во Бејрут во кој загинаа шест лица а десетици се повредени. Генералниот секретар на ООН, Бан Ки Мун рече дека нападот говори за загрижувачка ескалација на насилството во Либан во последните месеци. Тој ги повика сите либански партии на воздржаност. Експлозијата се случи за помалку од една недела откако беше убиен поранешниот министер за финансии Мохамед Чатах, критичар на шиитскиот Хезболах. Либанскиот главен град во последниов месец беше погоден од серија бомбашки напади откако нараснаа тензиите меѓу сунитите и шиитите под влијание на конфликтот во соседна Сирија.
XS
SM
MD
LG