Достапни линкови

logo-print

Макао од казината заработи 45 милијарди долари


Малиот кинески град Макао ги собори сите рекорди на центрите за коцкање со тоа што само лани од своите казина заработи 45 милијради долари. Оваа сума е за седум пати поголема од онаа што лани ја зароботија казината во Лас Вегас. Ваквиот бум следуваше откако пред една деценија кинеската влада се откажа од монополот во овој бизнис и им дозволи на странски компании како например на Лас Вегас Сендс да инвестираат во Макао.
XS
SM
MD
LG