Достапни линкови

logo-print

Шумахер се бори за живот


Француските доктори денеска соопшрија дека поранешниот седумкратен шампион на Формула еден Михаел Шуамхер се борел за неговиот живот во болница во Гренобл откако претрпел тешки повреди на главата по падот на скијање. Шумахер, како што се наведува, и натаму бил во бесознание. Докторите не се осмелуваат да предвидат како ќе се развива здравствената состојба на Шумахер. 44 годишниот Шумахер, според извештаите, удрил со главата во карпа додека скијал во скијачкиот центар Мерибел на француските Алпи. Тој скијал надвор од означената патека заедно со неговиот 14 годишен син. Се наведува дека Шумахер за време на несреќата имал на главата заштитен шлем што донекаде го намалил интензитетот на ударот во карпата.
XS
SM
MD
LG