Достапни линкови

logo-print

Последниот странски активист на Гринпис ја напушти Русија


Томаж Џиемианчук

Томаж Џиемианчук

Последниот странски активист на Гринпис кој беше уапсен по обидот за протест на нафтена платформа на Газпром на Артикот отпатува за својата татковина. Полјакот Томаж Џиемианчук денеска отпатува од Санкт Петерсбург за Варшава. Тој пред летот изјави дека е среќен што си оди дома.
Тој заедно со уште 25 странски активисти и четворица Руси беа уапсени во септември. Обвиненијата против нив беа повлечени на почетокот на месецов, по добиената амнестија од Кремљ.
XS
SM
MD
LG