Достапни линкови

logo-print

Австралиски мразокршач ќе се обиде да го спаси рускиот брод


Илустрација

Илустрација

Патниците и членовите на екипажот на рускиот истражувачки брод го чекаат пристигнувањето на австралискиот мразокршач кој ќе се обиде да се пробие низ мразот на Антартикот. Рускиот брод „МВ Академик Шокалскиј“ е заробен од вторникот, при што два бродови не успеаа да го спасат.
Австралискиот брод Аурора Аустралис се очекува да пристугне на местото во еден часот попладне. На рускиот брод има 74 патници, меѓу кои и научници и туристи, повеќето од Австралија.
XS
SM
MD
LG