Достапни линкови

logo-print

Иран гради модерни центрифуги за ураниум


Шефот на иранската нуклеарна програма изјави дека земјата гради нова генерација центрифуги за збогатување ураниум, но дека се потребни натамошни тестови пред да се стават во функција.
Али Акбар Салехи не прецизираше колку долго ќе трае процесот.
Според Женевскиот договор, Иран се согласи да го ограничи збогатувањето на ураниумот до 5 проценти и ги неутрализираа своите резерви од 20 насто збогатен ураниум.
XS
SM
MD
LG