Достапни линкови

logo-print

Кина упати протестна нота до Јапонија


Кина вчера го повика амбасадорот на Токио упатувајќи му остар протест поради посетата на јапонскиот премиер Шинзо Абе на контроверзниот храм. Официјалната новинска агенција, Ксинхуа го цитираше кинеското Министертсво за надворешни работи каде што вели дека посетата ја слави „историјата на воената агресија“. Посетата на Абе на Јасукуни храмот ги подигна и онака нараснатите тензии меѓу двете земји поради спорните острови во Источното кинеско море. Се верува дека Јасукуни е гробница на над 2,5 милиони жртви од Втората светска војна.
XS
SM
MD
LG