Достапни линкови

logo-print

Грчки војници повтoрно на границата со Албанија


Грција од први идниот месец ги враќа војниците за да ја чуваат граница со Албанија. Како што пренесуваат албанските медиуми, ваквата одлука Атина ја донесла по инцидентот што се случи неодамна во регионот на Преспа, кога еден грчки граничен полицаец и двајца албански државјани загинаа во меѓусебна престрелка, како и поради се почестите обиди за шверц на дрога. Грчките војници прво ќе бидат распоредени во Преспа, а веднаш потоа припадници на армијата ќе бидат лоцирани низ целата граница, долга околу 600 километри.
XS
SM
MD
LG