Достапни линкови

logo-print

Десетина загинати во бомбашки напад врз црква во Багдад


Ирачките безбедносни сили соопштија дека денеска за време на прославата на католичкиот Божиќ автомобил бомба експлодирал во близина на една црква во Багдад. При тоа имало десетина загинати и скоро 30 ранети. Бројот на христијанските верници нагло опадна по меѓуверските пресметки што следуваа по странската интеревенција, предводена од Соединетите држави, врз Ирак во 2003 година. Од милион ипол колку ги имало пред инвазијата, сега се смета дека во Ирак останале само половина милион христијани.
XS
SM
MD
LG