Достапни линкови

logo-print

Иран ја разгледува можноста за избор на нов главен град


Иранскиот парламент го разгледува предлогот за прогласување на друг град за главен, наместо Техеран. Како што пренесува државната агенција ИРНА, во предлогот се оценува дека Техеран е пренаселен, многу загаден и има висока стапка на криминал. Не е посочено кој друг град во Иран би можел да биде прогласен за главен. Во Техеран и околината живеат около 12 милиони луѓе.
XS
SM
MD
LG