Достапни линкови

logo-print

Запоседната куќата на Каримова во Женева


Гулнара Каримова

Гулнара Каримова

Група узбекистански дисиденти во Швајцарија влегле во куќата на Гулнара Каримова, ќерка на претседателот на Узбекистан Ислам Каримов. Еден од дисидентите, Сафар Бекјон, изјави за Радио Слободна Европа дека ќе останат внатре со цел да го свртат вниманието на расфрлањето со пари на семејството Каримови. Според швајцарските медиуми, Каримова ја купила куќата во Женева во 2009-та година за околу 18 милиони долари и во неа никој не живее. Дисидентите на куќата закачиле натпис – Оваа вила е на ќерката на диктаторот Каримов.
XS
SM
MD
LG