Достапни линкови

logo-print

Амнестија за уапсените во протестите во Украина


Украинскиот претседател Виктор Јанукович потпиша закон за амнестија за сите што беа уапсени за време на проевропските демонстрации во земјата. Според прес канцеларијата на Јанукович, со амнестијата ќе бидат опфатени сите приведени по 21 ноември. Законот предвидува затворање на сите случаи отворени против учесниците во протестите и нивно ослободување.
Протестите ескалираа во Киев и други градови во Украина по објавувањето на владата дека ги суспендира разговорите со ЕУ за Спогодба за асоцијација и оти ќе бара поблиски врски со соседна Русија.
XS
SM
MD
LG