Достапни линкови

logo-print

Почина Михаил Калашников


Михаил Калашников

Михаил Калашников

Михаил Калашников, пронаоѓачот на легендарната автоматска пушка АК47, почина на 94 годишна возраст. Се смета дека пушката која е позната уште и по неговото презиме „Калашников“ била употребена во скоро сите конфликти во светот во изминативе 50 години. Калашников за време на Втората светска војна беше војник на советската Црвена армија. Почина во Урмутија во близина на фабриката која се уште ги произведува неговите пушки.
XS
SM
MD
LG