Достапни линкови

logo-print

Ахмети се сретна со германската амбасадорка Штајнакер


Претседателот на ДУИ Али Ахмети

Претседателот на ДУИ Али Ахмети

Претседателот на ДУИ Али Ахмети во Тетово се сретна со со амбасадорката на Германија во Македонија Гудрун Штајнакер, како и со специјалниот претставник на Генералниот Секретар на ОН за Западен Балкан Питер Дју. Ахмети, како што се наведува во партиското сооопштение, го поздрави германскиот ангажман во спорот за името, посебно средбата на канцеларката Меркел со посредникот за името Нимиц. За да се постигне решение, страните треба да седнат на маса и да постигнат компромис околу последниот предлог на Нимиц, но тоа може да се постигне само со меѓународно посредништво.
XS
SM
MD
LG