Достапни линкови

logo-print

Обама предупредува на воена акција во Јужен Судан


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама предупреди дека можеби ќе биде потребна воена акција за заштита на американските државјани во Јужен Судан, кој е на работ на граѓанска војна. Во писмо адресирано до Конгресот тој порачува дека околу 46 војници биле распоредени за да помогнат во евакуацијата на американските државјани до земјата.
Додека други 45 војници биле испратени за да ја чуваат американската амбасада во главниот град на Јужен Судан. Стејт Департментот соопшти дека САД досега евакуирале 680 лица од земјата.
XS
SM
MD
LG