Достапни линкови

logo-print

Нападнат американски воен авион во Јужен Судан


Пентагон соопшти дека четворица американски војници биле повредени кога бил нападнат авионот со кој се обидувале да евакуираат американските граѓани од Јужен Судан. Авинот требало да се упати накај Бор, главниот град на Џонглеи, но мисијата била прекината при што авионот слетал во Уганда.
Портпаролот на војската на Јужен Судан, Филип Агуер изјави дека владините сили немаат контрола во Бор и дека најверојатно за нападот врз американскиот авион одговорни се одметнати војници.
XS
SM
MD
LG