Достапни линкови

Обама-Сноуден им нанесе штета на американските интереси


Едвард Сноуден

Едвард Сноуден

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека протекувањето на информации од страна на поранешниот разузнавач Едвард Сноуден за набљудувањето на домашни и странски владини претставници им нанело штета на американските интереси. Според него, тоа отворило важна дебата за балансирање на потребите на националната безбедност и личната приватност. Обама порача и дека некои промени може да бидат спроведени во однос на прибирањето информации од страна на Националната безбедносна агенција.
XS
SM
MD
LG