Достапни линкови

logo-print

Осуден проминентен активист за животна средина во Русија


Евгени Витишко

Евгени Витишко

Проминентниот руски активист за животна средина Евгени Витишко е осуден на три години затвор, бидејќи ја прекршил условната казна. Витишенко е член на регионална организација која ги критикуваше градежните работи по повод олимписките игри во Сочи. Тој заедно со уште една активистка Сурен Газаријан во минатата година беа прогласени за виновни за намерно уништување на имот, при што добија условна казна од три години.
XS
SM
MD
LG