Достапни линкови

logo-print

Обама ги поддржа американските геј натпреварувачи во Сочи


Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека вклучувањето на тројца геј атлетичари во зимските олимписки игри во Сочи го демонстрира американскиот идеал дека на луѓето не треба да им се суди поради сексуалната ориентација. Русија претходно усвои контроверзен закон со кој се забранува пропаганда и нетрадиционални сексуални односи со малолетници. Мерката беше осудена, бидејќи ги дискриминира хомосексуалците.Белата куќа соопшти дека ни првата дама Мишел Обама ни потпретседателот Џо Бајден нема да отпатуваат за Сочи.
XS
SM
MD
LG