Достапни линкови

logo-print

Кери го поздрави ослободувањето на Ходорковски


Михаил Ходорковски

Михаил Ходорковски

Американскиот државен секретар Џон Кери ја поздрави одлуката на рускиот претседател Владимир Путин за ослободување на поранешниот олигарх Михаил Ходорковски. Путин изјави дека помилувањето е поради хуманитарни причини, бидејќи мајка му на Ходорковски била болна.
Ходорковски откако го напушти затворот, со авион замина од Русија за Германија. Тој беше осуден за затајување данок и перење пари, а потоа и за проневера и крадење нафта во вредност од 23 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG