Достапни линкови

logo-print

Ходорковски во Германија


Михаил Ходорковски

Михаил Ходорковски

Поранешниот руски олигарх Михаил Ходорковски откако денеска го напушти затворот, со авион замина од Русија за Германија. Претходно рускиот претседател Владимир Путин го потпиша декретот за негово помилување. Вчера Путин изјави дека помилувањето е поради хуманитарни причини, бидејќи мајка му на Ходорковски била болна. 50 годишниот Ходорковски беше уапсен во 2003 година веднаш откако се активира на руската политичка сцена. Тој беше осуден за затајување данок и перење пари, а потоа и за проневера и крадење нафта во вредност од 23 милијарди долари. Од затвор требаше да биде пуштен во август идната година.
XS
SM
MD
LG