Достапни линкови

logo-print

Уште 14 турски полициски началници отстранети од функциите


Реџеп Таип Ердоган

Реџеп Таип Ердоган

Уште 14 началници на турски полициски оддели се отстранети од функциите во рамки на операцијата за истрага за корупција, со која се опфатени и синовите на тројца министри во Владата на Турција. Властите во изминатите два дена веќе отстранија голем број полициски началници од раководните функции, меѓу кои и шефот на истанбулската полиција, Хусеин Чапкан. Ваквата антикорупциската истрага, која во Турција се спроведува неколку месеци пред локалните избори што треба да се одржат во март, како и претседателските избори кои се закажани за август, премиерот Реџеп Таип Ердоган ја оцени како „валкана операција“, која има за цел да ја поткопа неговата власт.
XS
SM
MD
LG