Достапни линкови

logo-print

Путин планира да го помилува Ходорковски


Михаил Ходорковски

Михаил Ходорковски

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека има намера да го помилува затворениот поранешен олигарх и критичар на Кремљ Михаил Ходорковски. На денешната прес конференција тој додаде дека Ходорковски минал повеќе од 10 години во затвор и оти е потребно да се донесе одлука за негово помилување. Путин потести дека Ходорковски неодамна побарал помилување за да може да се грижи за неговата болна мајка. Тој беше уапсен во 2003 година за даночни затајувања и злоупотреба на функцијата.
XS
SM
MD
LG