Достапни линкови

logo-print

Со жалба до Врховен против одлуката за обрежување


Една израелска жена поднесе жалба до Врховниот суд против правилата на рабините кои наредуваат да се обрежи нејзиниот едногодишен син. Израелското министерство за правда соопшти дека ова е прв случај од ваков вид. Не постои закон за задолжително обрежување за Евреите во Израел, но рабинскиот суд, кој претседавал со случајот на развод на жената минатиот месец месец пресудил дека таа мора да ја исполни таа желба на нејзиниот поранешен сопруг.
XS
SM
MD
LG