Достапни линкови

logo-print

Американската делегација во Сочи ќе ја претставува различноста


Белата куќа соопшти дека американската делегација која ќе биде испратена на Олимписките игри во Сочи Олимписките ќе ја претставува различноста на САД. Портпаролот Џеј Карни изјави дека составот на делегацијата не е порака за Русија и нејзиниот третман кон хомосексуалците. Во делегацијата ќе биде поранешната тениска ѕвезда Били Џин Кинг, кој е познат геј спортист. Делегацијата, сепак нема да вклучува претседател, потпретседател или првата дама, нешто што не се случило од 2000 година. Претседателот Владимир Путин инвестираше многу време и пари за да се направат Олимписките игри во Сочи пример за Русија. Сепак, неговата влада се најде под растечки меѓународни критики за својот лош извештај за човековите права и закон за забрана за геј "пропаганда". Американскиот претседател Барак Обама ќе се приклучат на претседателите на Франција и Германија кои ќе бидат далеку од Сочи следниот февруари.
XS
SM
MD
LG