Достапни линкови

logo-print

Црна Гора отвори нови поглавја од преговорите со ЕУ


Црна Гора денеска отвори пет нови поглавја во преговорите за членство со Европската унија, вклучително клучните поглавја 23 и 24, кои се однесуваат на правосудството и владеење на правото. Преговорите со Црна Гора Брисел ги води по нов принцип со цел да се избегне прием во Унијата на земји, кои се уште не се подготвени за членство. Црна Гора е прва земја што води преговори на овој начин. Таа официјално ги почна преговорите со ЕУ на 29 јуни минатата година.
XS
SM
MD
LG