Достапни линкови

logo-print

Хомосексуалец во делегацијата на САД во Сочи


Тенискиот великан Били Џин Кинг ќе биде еден од двајцата спортисти кои се хомосексуалци по определување во делегацијата на САД на Зимските олимписки игри во Сочи.
Сепак, за прв пат од 2000 година САД не испраќаат претседател, поранешен претседател, првата дама или потпретседател на Игрите. Русија се најде под жестоки критики поради донесувањето на законите со кои се забранува националната „геј пропаганда“.
Портпаролот на белата Куќа озјави дека „делегацијата на САД е нешто што ја претставува разновидноста на САД“ и дека претседателот Барак Обама „знае оти тие на светот ќе му го покажат најдоброто од Америка“.
XS
SM
MD
LG