Достапни линкови

logo-print

ЕУ министрите дебатираат за Западен Балкан


Министрите за надворешни работи на ЕУ вечерва расправаат за напредокот на Западен Балкан.
Се очекува Македонија повторно 5 та година по ред да не добие датум за преговори поради нерешениот спор со името со Грција.
Во меѓувреме денеска се очекува министрите да решат дали ќе ги отворат прет пристапните преговори со Србија.
Се смета дека со Црна Гора ќе бидат отворени 5 поглавја од преговорите а дека лидерите на Босна и Херцеговина ќе добие порака по серизоно да се посветат на реформите.
XS
SM
MD
LG