Достапни линкови

logo-print

Обама на состанок со директори на технолошки компании


Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе се состане со директори на водечките технолошки компании, меѓу нив и на Гугл, Твитер, Епл, Фејсбук, Јаху, Мајкрософт, за да разговара за сајбер просторот и неговата заштита. Извори во Белата куќа велат дека главно ќе стане збор за националната безбедност и за економските последици од ширењето разузнавачки податоци без одобрување. Овој состанок е организиран една недела откако осум големи интернет компании во отворено писмо го повикуваат Обама да го ограничи надзорот што го обелодени поранешниот соработник на Агенцијата за национална безбедност Едвард Сноуден.
XS
SM
MD
LG