Достапни линкови

logo-print

САД нема да ја бојкотираат Олимпијадата во Сочи


Американскиот амбасадор во Русија Мајкл Мекфол изјави дека Соединетите држави ќе испратат претседателска делегација на Зимските Олимписки игри во Сочи, но се уште не се знае кој ќе ја предводи. Тој, во интервју за Радио Слободна Европа прецизира дека Олимпијадата нема да биде бојкотирана од американската администрација. Претходно, претседателите на Франција и на Германија Франсоа Оланд и Јоаким Гаук соопштија дека нема да присуствуваат на церемонијата на отворањето на Олимпијадата во февруари.
XS
SM
MD
LG