Достапни линкови

logo-print

Две години од смртта на Ким Џонг Ил


Северна Кореа денеска одбележува две години од смртта на поранешниот лидер Ким Џонг Ил. Илјадници високи претставници присуствуваат на комеморативната церемонија за Ким во Пјонгјанг. Неговиот син Ким Џонг Ун во минатата недела го егзекутира неговиот тетин Џанг Сонг Тек, втора по моќ личност во Северна Кореа. Џанг беше обвинет за повеќе злодела, меѓу кои и обид за државен удар.
XS
SM
MD
LG