Достапни линкови

logo-print

Виталиј Кличко се откажа од светската титула


Виталиј Кличко

Виталиј Кличко

Виталиј Кличко се откажа од титулата светски боксерски шампион во тешка категорија во ВБЦ верзијата за да може во целост да и се посвети на политиката. Сепак Управниот одбор на ВБЦ го прогласи Кличко за почесен шампион. Титулата почесен шампион им се доделува на боксерите кои ја завршиле кариерата, во мометот додека биле шампиони, и воедно им остава можност да се борат за титулата веднаш, доколку решата да се вратат во рингот. Кличко и неговата партија Удар ги предводат проевропските протести во Украина.
XS
SM
MD
LG