Достапни линкови

logo-print

Во Ирак 47 загинати при денешните насилства


Најмалку 47 лица загинаа денеска при бомбашки напади во Ирак. Најсмртоносниот напад се случил во Мосул каде напаѓачи со огнено оружје стрелале врз автобус и убиле 12 лица. Пет автомобили бомби и магнетски бомби биле употребени при напади во Багдад и таму загинале 17 лица.
Слични самопубиствени бомбашки напади се случија во Ал Нахда, Хусианиа, а во Тикрит загинале 8 луѓе во борби околу тамошниот нафтовод.
XS
SM
MD
LG