Достапни линкови

logo-print

Илјадници демонстранти на улиците на Киев


Илјадници демонстранти ја поминаа ноќта на улиците на Киев . Немирите во главниот град на Украина траат веќе четири недели поради одлуката на претседателот Виктор Јанукович да не ги потпише договорите за трговија со Европската унија во интерес на поблиски односи со Русија. Додека илјадници про-европски демонстранти од една страна и подржувачи на власта од друга страна се собираа во Киев синоќа, Европската унија најави дека ќе ги прекине преговорите со Украина за договорот за стабилизација и асоцијација. Според „Твитер„ профилот на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, постапките на Јанукович и неговата влада ја оддалечуваат земјата од договор со Унијата.
XS
SM
MD
LG