Достапни линкови

logo-print

Тензична атмосфера во Киев


Украинскиот сервис на Радио Слободна Европа јавува дека илјадници подржувачи на претседателот Виктор Јанукович се собраа во центарот на Киев од каде се очекува да почне маршот за подршка на владеачката партија. Одлуката на шефот на државата да не ги потпише договорите за соработка со Европската унија предизвика масовни протести низ целата земја. Про-владините демонстранти ќе маршираат покрај подржувачите на опозицијата кои со недели протестираат на улиците на главниот град на земјата. Неколку илјадници про-европски демонстранти се забарикадираа во камп на плоштадот на независноста, од каде се планира да поминат подржувачите на претседателот.
XS
SM
MD
LG