Достапни линкови

logo-print

Социјалдемократите ќе одлучуваат за коалиција со Меркел


Составот на новата германска влада би бил познат денеска по резултатите од внатрепартиското гласање на Социјалдемократската партија во земјата. Околу 470.000 членови на партијата ќе се изјаснат за или против широка коалиција со конзервативците на чело со канцеларката Ангела Меркел. Партијата на Меркел победи на изборите во септември но не го доби потребното мнозинство гласови за парламентарно мнозинство. Двете партии начелно се договорија за коалицирање чие официјализирање зависи од исходот од гласањето во Социјалдемократската партија.
XS
SM
MD
LG