Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун ги осуди хемиските напади во Сирија


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун ја осуди употребата на хемиско оружје во Сирија. Тој пред Генералното собрание на ОН рече дека меѓународната заедница има морална и политичка одговорност да ги спречи ваквите напади. Генералниот секретар ја даде изјавата по употребата на хемиско оружје на најмалку една локација во Сирија. Најверојатно станува збор за пет напади на различни места во земјата.
XS
SM
MD
LG